Зміст
Детоксикація – це очищення організму від шкідливих та потенційно небезпечних речовин – шлаків, токсинів, отруйних компонентів та продуктів розпаду. Процес відбувається природним шляхом (через шкіру, видільну систему, печінку, ШКТ), але сучасний спосіб життя, харчування та екологія роблять природне очищення недостатнім для повного виведення всіх токсинів. Отже, що таке детокс і кому потрібне додаткове очищення?
Детокс: Що це
Детокс – це що таке за новомодне поняття? Чи справді він корисний? При детоксикації відновлюється нормальна робота печінки та нирок, прискорюється метаболізм, підвищується імунітет, дозволяючи організму ефективно протистояти інфекціям. Детоксикація рекомендована при надмірній масі тіла, якщо класичні дієти не дають результату.
Чітко дотримуючись грамотного детокс-плану, можна позбутися найстійкіших жирових відкладень, які важко піддаються корекції (наприклад, на животі). За тиждень правильного очищення можна скинути близько 2 кілограмів зайвої ваги. Незважаючи на те, що фізична активність є важливою частиною детоксикації організму, на детоксі не доведеться доводити себе до знемоги тренуваннями.
Усі детокс-програми зазвичай поділяються на короткострокові (3-5 діб) та довгострокові (7-10 діб). Перший вид добре підходить новачкам, яких цікавить, навіщо потрібний детокс. Довгострокова детоксикація гарантує глибоке очищення та стабільне зниження маси тіла.
Як зрозуміти, що організм потребує детоксикації?
«Детокс – це що? Коли потрібно його проводити? — часто запитують шанувальники здорового способу життя, які прагнуть поліпшити самопочуття і зовнішність.
Про необхідність очищення організм сигналізує такими симптомами, як:
- хронічна втома, швидка стомлюваність;
- набір зайвих кілограмів;
- проблеми зі шкірою (тьмяний колір, висипання, передчасне в'янення);
- порушення травної функції;
- суглобові болі;
- часті мігрені та запаморочення;
- безсоння, денна сонливість;
- зниження імунних сил організму.
Отрути, які виходять з організму при детоксикації, потрапляють всередину з навколишнього середовища. Основні причини надлишку шлаків – наявність хімічних добавок у продуктах харчування, тривалий прийом медикаментів, сигаретний дим та алкоголь. Негативний внесок приносить забруднене повітря (особливо у великих містах) і вода з домішками важких металів. Також токсини можуть накопичуватися в організмі через неправильну роботу органів ШКТ, хвороб нирок та печінки.
Примітка. Детокс – що це таке? Детоксикація принесе користь курцям, любителям напівфабрикатів та «вуличної» їжі, ласунам і тим, хто вживає алкогольні та слабоалкогольні напої. Періодично детоксикація необхідна навіть тим, хто дотримується правильного харчування, не курить і не п'є алкоголь, оскільки несприятлива екологія негативно впливає на організм.
Правила ефективного детоксу організму
Детокс – від чого, при яких хворобах допоможе? Якісне очищення – запорука хорошої роботи всіх систем органів. Надлишок шлаків в організмі може спричинити ожиріння, діабет, хвороби нирок та печінки, шкірні захворювання.
Найефективніший спосіб детоксикації – поєднання дієти, питного режиму, грамотної фізичної активності та дотримання порядку дня. Також під час детокс-програми потрібно намагатись уникати стресових ситуацій, оскільки стрес уповільнює очисні процеси. Дуже важливо забезпечити собі здоровий та тривалий нічний сон, що допоможе мобілізувати сили організму на боротьбу з токсичними речовинами.
Примітка. При детокс-дієті не рекомендується пити каву. Кофеїн, що надміру міститься в цьому напої, негативно впливає на процес очищення, збуджуючи нервову систему і порушуючи сон. Крім того, напій має підвищену кислотність. Це може порушити здоровий рН-баланс організму, що дає детокс.
Дієта та продукти
Основа детокс-харчування – свіжі овочі, зелень та фрукти, багаті на вітаміни, клітковину, антиоксиданти (яблука, огірки, капуста, томати, болгарський перець, морква). З меню повністю виключаються смажені страви, копченості, консерви, випічка, солодощі та алкоголь.
Овочі, фрукти та трави при детоксикації організму мають бути органічними, вирощеними без хімічних добрив.
До детокс-меню також входить:
- Зелень (шпинат, рукола, салат, петрушка, кріп, листя буряків).
- Джерела білка – нежирне відварене м'ясо птиці, риба (вживати краще в 1-й половині дня).
- Цільнозернові крупи (гречка, рис, булгур).
- Горіхи та насіння (несмажені та несолоні).
- Кисломолочні продукти (натуральний йогурт, сир).
- Цінні жири (оливкова олія).
- Соки (яблучний, буряковий, огірковий, морквяний, капустяний, гарбузовий).
Примітка. Ласунам можна використовувати натуральні підсолоджувачі – стевію, сухофрукти, трохи меду.
Питний режим
Говорячи про те, що таке детокс-очищення, важливо наголосити на необхідності правильного питного режиму. Добовий обсяг випитої рідини при детокс-дієті не повинен бути меншим за 1,5 літра. Оптимальною кількістю вважається 2-3 літри води та/і чи трав'яних відварів на добу. В ідеалі пиття краще вживати теплим.
Порада. Щоб надати воді більш привабливого смаку, можна додати в склянку трохи соку лимона або лайма.
Посилити ефект детокс-дієти допоможуть настої лікарських рослин, що мають сечогінні та очищаючі властивості.
- перцевої м'яти;
- ромашки;
- липового цвіту;
- польового хвоща;
- солодки;
- насіння фенхелю;
- плодів шипшини.
Рекомендація. Прокинувшись, варто випити 2-3 склянки води, щоб заповнити втрачену за ніч рідину.
Фізична активність
Говорячи про те, що таке детокс організму, не можна залишити без уваги помірну фізичну активність. При детоксикації важливо уникати надмірних навантажень, які можуть створити зайве навантаження на серцево-судинну систему та спричинити втому, а також загальмувати процес виведення шлаків та токсинів.
Корисними будуть:
- ходьба;
- йога;
- плавання;
- помірна зарядка;
- вправи на розтяжку;
- прогулянки на відкритому повітрі.
Ці види активності покращують циркуляцію крові та лімфи в організмі, сприяють виведенню токсинів разом з потом.
Рекомендація. Починати ранок краще з легкої зарядки, яка зарядить енергією на весь день та покращить обмінні процеси в організмі.
Однак при детоксикації важливо дослухатися свого організму: при відчутті сильної втоми вправи варто звести до мінімуму або тимчасово припинити.
Кому не підійде детокс-дієта?
Як будь-яка процедура, інтенсивна детоксикація організму має протипоказання, до яких належать:
- будь-які хронічні захворювання;
- порушення у роботі нирок та печінки;
- хвороби ШКТ з підвищеною кислотністю (гастрити, виразки);
- епілепсія;
- хвороби крові та кровотворних органів;
- екстремально низька маса тіла;
- період виношування дитини та годування груддю;
- дитячий вік (до 12 років).
Примітка. Перед початком дієти потрібна консультація медичного фахівця.
Висновки
Підсумовуючи, що таке детокс і навіщо він потрібний, скажемо, що очищення організму від токсичних речовин потрібно проводити всім. Основа харчування під час детокс-дієти – рослинні джерела антиоксидантів та вітамінів, які відрізняються приємним смаком та високою поживністю без зайвих калорій. Правильна програма детоксикації позбавляє отрут, що накопичилися в організмі, і зайвої ваги, наповнює енергією, омолоджуючи і зцілюючи від багатьох хвороб.
Література
- Дж. Дж. Сміт. Зелені смузі: 10-денна детокс-програма, 2021.
- Г. Малахів. Повне очищення організму та правильне харчування, 2001
- Є. Світко. Практична детоксикація: чистий організм, 2010.
- Т. Врублівська-Такер. Детокс: як очистити організм, 2019.
- Еге. Вільям. Очищення для лікування: все, що вам потрібно знати про очищення організму, 2024.